Czy to byli terroryści AK?

Czyli wszystko co nie pasuje do powyższych kategorii

Moderator: RayNor

Post Reply
Amifan
Prawie aktywny użytkownik

Czy to byli terroryści AK?

Post by Amifan » Fri 20 Apr, 2007

http://www.ww2.pl/Wojsko,...w,kraju,12.html

"Do najbardziej spektakularnych akcji AK należały m.in. unieruchomienie węzła kolejowego w Warszawie (7/8 października 1942 r.), odbicie więźniów w Pińsku (18 stycznia 1943 r.), zamach bombowy na dworcu kolejki miejskiej w Berlinie (15 luty 1943 r.), odbicie więźniów w centrum Warszawy (akcja pod Arsenałem, 26 marca 1943 r.), zamach na Franza Kutscherę, dowódcę SS i Policji Dystryktu Warszawskiego (1 lutego 1944 r.)."

W zamachu dokonanym przez grupę specjalną AK zginęły conajmniej 34 osoby, w większości niemieccy cywile. Podobny zamach był też na dworzec we Wrocławiu (wtedy Breslau), tyle że ofiar było mniej. Oddziały GL-AK(komunistyczne podziemie) dokonały także kilku akcji, dzięki którym zdobyły sobie rozgłos – obrzucenie granatami niemieckiego klubu „Cafe Club” oraz podłożenie bomby w knajpie dla Gestapo „Mitropa” w Warszawie.

Czy według obecnej "poprawności politycznej" i nazewnictwa nasi rodacy z AK i GL(AL) byli terrorystami?

Jazzwhisky
Poeta

Post by Jazzwhisky » Fri 20 Apr, 2007

Dzisiaj byliby traktowani pewnie jak bojowki czeczenskie, pozdro XD
"I thought what I'd do was, I'd pretend I was one of those deaf-mutes."
Image

RayNor
Przypał

Post by RayNor » Fri 20 Apr, 2007

Ja bym na ich miejscu tak samo postępował :D No może prócz gwałtów bo szwabki brzydkie są :PP
Dzisiaj są bohaterami i nie odbierajmy im tego :D "Walczyli" w słusznej sprawie :]
Last edited by RayNor on Fri 20 Apr, 2007, edited 1 time in total.
[center]Wasz ukochany MORDEK :D
Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce!

Ide sie pochlastać za debilność userów!

Amifan
Prawie aktywny użytkownik

Post by Amifan » Sat 21 Apr, 2007

Więcej: Wg informacji z artykułu Aleksandra Czerwińskiego pt. "Dywersja w Berlinie" ("Komandos" 1996, nr 10(52), s.32-34) w dniu 24 (a nie 15, jak w przytoczonej z netu wersji) lutego 1943 r. bydgoska grupa specjalnego oddziału dywersyjnego "Kosa-Zagra", nazywanego również "Zagra-linem", pod dowództwem Józefa Lewandowskiego ps. "Jur" w składzie: Janusz Łuczkowski "Mały", Leon Hartwig ps. "Leon" i Jan Lewandowski ps. "Jan" dokonała zamachu na stacji kolejki podziemnej S-Bahnhof Friedrichstrasse w Berlinie. W wyniku wybuchu zginęło 36 osób a 78 zostało rannych. Jako ciekawostkę podam, że inny oddział "Zagra-linu" dokonał 23 kwietnia 1943 r. zamachu na Dworcu Głównym we Wrocławiu, czyli ówczesnym Breslau. Rezultat - 4 osoby zabite i kilkanaście rannych (dziś przy wejściu na ten dworzec jest tablica upamiętniająca to wydarzenie).

Post Reply